Významné plzeňské společnosti i magistrátní úřad poskytují azyl včelám. Nejnovějším stanovištěm je úpravna vody v lesoparku Homolka. Na Vodárně se zabydlela včelstva Berounka a Úhlava
Šest nových včelích úlů právě roste v areálu úpravny vody v Plzni na Homolce. Ve VODÁRNĚ PLZEŇ a.s. je to druhé místo, kde se včelám daří, protože od dubna loňského roku už stojí šest úlů v areálu ČOV v Plzni na Jateční ulici. Zásluhu na tom má zaměstnanec Vodárny Martin Pelák, který včelí stanoviště vybudoval a o včely pečuje.
„Rád včelařím, je to můj koníček. Včely mám doma a napadlo mě, že bych mohl chov rozšířit i do vodárenských areálů,“ říká třiapadesátiletý zaměstnanec Vodárny Plzeň. U vedení společnosti našel pro svou aktivitu podporu a tak se každé z jeho včelích stanovišť může pyšnit hrdým názvem spojeným s dvěma plzeňskými řekami – na čistírně odpadních vod jsou Včely Berounka a na úpravně Včely Úhlava. „Je to skvělý nápad, který jsme rádi podpořili,“ poznamenal generální ředitel Vodárny Jiří Kozohorský.
Dvakrát až třikrát za rok nastává čas medobraní a stáčení skvělého květového medu. „Včely z Jateční zalétají až do boleveckých lesů a při medobraní začátkem července je v medu znát i lesní složka a je výrazně tmavší,“ vysvětluje Martin Pelák. Výhodným místem, kde budou včelstva jistě výborně prospívat, je i úpravna vody v lesoparku na Homolce. Jednou z podmínek je, že včely musí mít u úlů v jarních měsících blízké napájení vodou, protože v chladných dnech by se nemusely domů vrátit. Už v únoru mají zakladeny malé plochy plodu, které musí intenzivně zahřívat. Potom se začnou rozvíjet, a už se může čekat na medobraní.
Plzeňská teplárenská má včely na ZEVO Plzeň
Od června 2021 včelaří Plzeňská teplárenská, a.s. přímo na střeše ZEVO Plzeň v Chotíkově. Okolní lesy a pole nabízí pro včely ideální podmínky ke sběru nektaru. Zatím jsou na střeše ZEVO Plzeň dva úly. A protože ZEVO Plzeň je nejmodernějším zařízením na zpracování odpadu, tak i úly disponují nejmodernější technologií na monitoring včel. Doslova se jedná o chytré úly!
Za vývojem technologie s umělou inteligencí stojí včelař Pavel Mach. „Dokážeme na dálku sledovat, jak se včely chovají a zda jsou v pořádku. Umíme zjistit, zda nejsou ve stresu, zda mají optimální podmínky a neprožívají například tzv. stísněnost, tedy zjednodušeně řečeno, jestli není úl přeplněný,“ popisuje Mach.
Úly jsou také osazeny GPS senzorem a kamerami, díky kterým může včely pozorovat kdokoli online (odkaz níže) přímo z útrob úlu. „Včely a med jsou poměrně dobrým filtrem, ze kterého se dá určit kvalita okolního prostředí. Nicméně už to, že včely nektar bez problémů do úlů nosí, svědčí o tom, že by mělo být vše naprosto v pořádku. V opačném případě by to třeba ani nepřežily,“ dodává Pavel Mach.
Dění v úlech i jejich okolí na střeše ZEVO Plzeň je možné sledovat na stránce: https://www.pltep.cz/novinka_vcelarime/
Včely na magistrátu odevzdaly už devět desítek kilogramů medu
„Pilotním projektem byla instalace úlů na střeše historické radnice na náměstí Republiky, následována umístěním úlů ve Škroupově ulici a v nedávné době také v Koterovské ulici v Plzni. Na každé ze střech jsou dva úly – tedy dohromady šest včelstev, která letos vyprodukovala téměř devadesát kilogramů medu. To dokazuje, že se včelám dobře daří i ve městě a že je o ně dobře pečováno,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář.
„Našimi včelaři jsou Pavel Mach s dcerou, kteří věnují včelám náležitou péči a pozornost. V sezoně od dubna do srpna jsou včely kontrolovány jednou za čtrnáct dní, mimo sezonu přibližně jednou za měsíc,“ řekl ředitel magistrátního úřadu správních agend Petr Triner, do jehož gesce spadá správa magistrátních budov. Upozornil, že v minulých dnech došlo k pravidelnému, několikrát ročně se opakujícímu, léčení včelstev od roztoče rodu varroa. Léčení proběhlo pomocí aerosolu a do měsíce bude zopakováno. Včely v České republice nemají přirozenou obranyschopnost a napadení tímto roztočem může celé včelstvo zdecimovat. Cílem léčby je proto ochránit populaci včel pro následující rok.
Zimní období včely přežívají v chomáči, kde se zahřívají. Včely v zimě zpracovávají zásoby z letních měsíců, případně jsou dokrmovány sladkým roztokem. Je proto velmi důležité, aby bylo ze strany včelařů zkontrolováno, že na konci léta jsou včely dostatečně nakrmené a přežijí tak do jara.
Včely na střechách jsou pravidelně monitorovány. Zájemci mohou včely sledovat online na webových stránkách www.vcelynastrechach.cz/strechy, kde najdou i přenosy ze střech na náměstí Republiky, Škroupovy a Koterovské ulice. Na uvedeném odkaze je možné sledovat dění uvnitř i vně úlů. Dále je zde uvedeno grafické znázornění důležitých údajů po jednotlivých dnech, které reflektují aktuální informace o úlech a včelách. Na základě těchto údajů mohou včelaři rychle reagovat na případné problémy či nedostatky v úlech.
Včelstva jsou dále také umístěna na střeše budovy Centra robotiky v Cukrovarské ulici, které je součástí Správy informačních technologií města Plzně.